Sinds 2017 brengt het Nederlandse TROPOMI-instrument aan boord van de Sentinel-5p satelliet elke dag de gehele atmosfeer in kaart voor stoffen zoals methaan, koolmonoxide en stikstofdioxide. Daarmee worden wekelijks methaanlekken ontdekt waarvan sommige een klimaatimpact hebben vergelijkbaar met het totale Nederlandse verkeer.

Lees meer

tweede meetmoment

Deze metingen worden steevast om 13:30 uur gedaan, omdat TROPOMI de zon altijd schuin in de rug heeft terwijl het van zuid naar noord over de aarde vliegt. De MetOp-SG-A1 satelliet met aan boord het Sentinel-5 instrument vliegt in een andere baan, om 9:30 uur ‘s ochtends. Dat geeft elke dag een tweede meetpunt, met een nieuwe kans op een onbewolkt moment. Bovendien geeft het uniek zicht op activiteiten die in de ochtend plaatsvinden. Sommige methaanpluimen zijn kort maar krachtig en duren slechts een uur. Sentinel-5 geeft dus een extra kans om die te meten.

Lees meer

verzekering voor lange termijn

Met tussenpozen van zeven jaar worden na deze lancering ook versies 2 en 3 gelanceerd van MetOp-SG-A. Zo verzekert de wereld zich voor de komende decennia van een dagelijkse mondiale blik op belangrijke vervuilende en opwarmende stoffen. Methaan is dankzij een dertigmaal krachtiger broeikaseffect dan CO2 verantwoordelijk voor een derde van de opwarming van de aarde. Koolmonoxide wordt uitgestoten bij bosbranden en is een indicator voor de hoeveelheid CO2 die daarbij vrijkomt. Stikstofdioxide tast de natuur aan en is ook een indicator voor waar broeikasgassen worden uitgestoten.

Lees meer

weerinstrumenten

Naast Sentinel-5 bevat MetOp-SG-A1 ook weerinstrumenten, die het KNMI gaat gebruiken om de weersverwachting verder aan te scherpen. Dit geldt met name voor stormen en bijbehorende neerslag, zodat ze mensen nog beter kunnen waarschuwen voor extreem weer. Niet alleen op het Nederlandse vasteland, maar ook op de Caraïben. Bij de satelliet zijn de Nederlandse partijen SRON, KNMI, NSO, TNO en S&T betrokken.

Lees meer